Menu
جستجو

جستجو

آرشیو اخبار

آرشیو اخبار

Category
1393(101)
1394(519)
1395(310)
1396(88)
1397(133)
1398(29)
جزییات خبر

جزییات خبر

print
مصاحبه با آقای هاتفی از دانش آموختگان مرکز آموزش علمی-کاربردی فرهنگی هنری شهرداری

مصاحبه با آقای هاتفی از دانش آموختگان مرکز آموزش علمی-کاربردی فرهنگی هنری شهرداری

مصاحبه با آقای هاتفی از دانش آموختگان مرکز آموزش علمی-کاربردی فرهنگی هنری شهرداری تهران، که در کنکور کارشناسی ارشد امسال پذیرفته شده است.

حامد هاتفی دانشجوی ترم اول کارشناسی ارشد علوم ارتباطات با رتبه 230 در دانشگاه آزاد اسلامی واحدتهران مرکز پذیرفته شده است. وی در مقطع کارشناسی در رشته مدیریت امور فرهنگی در مرکز آموزش علمی-کاربردی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و در مقطع کاردانی در واحد 26 فرهنگ و هنر دانشگاه جامع علمی-کاربردی تحصیل کرده است.

بخشی از مصاحبه او را با خبرنگار مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه آموزش عالی علمی-کاربردی شهرداری تهران در زیر می خوانید:

-آقای هاتفی خودتان را معرفی کنید و بگویید کجا مشغول به تحصیل می باشید و همچنین رشته تحصیلی تان در حال حاضر و در مقاطع قبل چه بوده است؟

حامد هاتفی هستم، دانشجوی ترم اول کارشناسی ارشد در رشته علوم ارتباطات در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز، من  مقطع کاردانی را در رشته گرافیک در دانشگاه جامع علمی-کاربردی واحد26  و پس از یک وقفه در سال 93 مقطع کارشناسی را در رشته مدیریت امور فرهنگی در مرکز آموزش علمی-کاربردی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران شروع کرده و خرداد امسال  فارغ التحصیل شدم. در حال حاضر در شرکت بیمه تعاون، در حوزه پشتیبانی مشغول به کار می­باشم.

-آقای هاتفی با توجه به اینکه رشته مقطع کارشناسی شما هم در مراکز وابسته به شهرداری تهران و هم در مراکز غیر تابع شهرداری تدریس می­شده، چه چیزی با عث جذب شما برای ادامه تحصیل در این مرکز شد؟ نگاه شما نسبت به مرکز فرهنگی هنری شهرداری تهران در مدتی که آنجا تحصیل کردید چیست و آیا این مرکز را در فعالیت های آموزشی موفق می­دانید؟

در ابتدای ورودم به این مرکز با تصور اینکه این مرکز هم مانند دیگر مراکز علمی-کاربردی است وارد شدم و بعد از پایان ترم اول نگاهم کاملاً تغییر کرد، یکی از دلایلش این بود که بعد از آشنایی با اساتید و بدست آوردن سابقه تدریسشان در دانشگاه های خوب کشور، به این نتیجه رسیدم که مرکز در انتخاب اساتید چیزی کم ندارد. اکثرشان دارای سابقه های خوب تدریس و به نوعی در رشته تحصیلی و تدریس شان صاحب سبک بودند، ضمن اینکه در آن سالهای آغاز تحصیل من، ترس عمومی مبنی بر بی اعتباری مدرک تحصیلی دانشگاه علمی-کاربردی بود، اما این موضوع تحقق نیافت و با وجود اساتید خوبی که خیلی ها مدرک کارشناسی ارشد و دکتری داشتند ضمن اینکه در دانشگاه های دیگری همچون سوره و ... تدریس می کردند. در نتیجه تمایل به ادامه در این مرکز برای شخص من بیشتر شد و اساتید خیلی باعث دلگرمی ما در این مسیر شدند . یکی دیگر از مزایای این مرکز برای شخص من افتخار آشنایی با دوستانی بود که کارمند شهرداری تهران بودند، در بخش پایانی کلاس های ما اگر زمان برای استاد باقی می ماند بحث آزاد می کردیم که حضور کارمندان شهرداری بسیار در نتیجه بحث ها برای ما مثمر ثمر بود، طوری که خود من به هیچ وجه دوست نداشتم جلسه ای از کلاس هایم را از دست بدهم. البته از سخنان عالمانه اساتید با بار علمی بالا در طول بحث نمی توان گذشت و همه دوستان همکلاسی در مقطع کارشناسی، آرزو داشتند که دانشگاه علمی-کاربردی مقطع کارشناسی ارشد را هم در برنامه آموزشی قرار دهد. ضمن اینکه مراکز تابعه شهرداری برای افرادی که کارمند بودند در ساعت خارج از کار برنامه کلاسی طراحی می­کرد و این یکی دیگر از نقاط مثبت و چشمگیر بود. ضمن اینکه هزینه های دانشگاه آزاد سنگین هم می­باشد ولی در دانشگاه علمی-کاربردی اینگونه نبود.

-یکی از اهداف مؤسسه آموزش عالی علمی-کاربردی شهرداری تهران که دغدغه دکتر قالیباف بعنوان رئیس هیأت امنا و دکتر پورموسوی بعنوان رئیس مؤسسه، پرورش نیروی متخصص و کارآمد برای شهرداری است، نظر شما برای کارمندان شهرداری با توجه به اینکه خودتان کارمند شهرداری نیستید ولی در یکی از مراکز شهرداری درس خوانده اید چیست؟

با توجه به اینکه در حال حاضر خیلی از سازمان ها و نهادها برای کارمندان خودشان شرایط ادامه تحصیل را با ایجاد مرکز علمی-کاربردی تخصصی فراهم آورده اند، پس این امر مستثنی برای شهرداری تهران،  این نهاد بزرگ دولتی نیست و لذا من اینطور فکر می­کنم که بایستی کارمندان شهرداری برای ادامه تحصیل آکادمیک در همین مراکز درس بخوانند و یادگیری تخصصی داشته باشند. بطور مثال شخصی که چند سال سابقه کاری دارد، وقتی سازمان با ایجاد مرکز علمی-کاربردی تخصصی، شرایط ادامه تحصیل آکادمیک را فراهم می­کند بهتر است در همین مراکز درس بخوانند چرا که تحصیل در رشته مرتبط با شغل و در مرکز تابعه سازمان جهش و پیشرفت کاری به دنبال خواهد داشت. سازمان بایستی این احساس نیاز را در افراد تقویت کند. این تحصیل مرتبط نواقص کاری را رفع کرده و علم و مهارت و تجربه همزمان در یک محیط کاری خروجی موفق و بی نقصی برای فرد کارمند خواهد داشت.

-در پایان توصیه شما برای آن دسته از کارمندان شهرداری که، در رشته تخصصی مرتبط با کارشان درس نمی­خوانند، با توجه به نیاز شهرداری سعی شده رشته های مورد نیازی همچون مرکز مترو، بحران، فناوری، آتش نشانی و ... طراحی و راه اندازی، چیست؟

من اینطور فکر می­کنم که افرادی که این تفاوت تحصیلی و کاری را دارند یا آگاهی کافی از آینده کاری به درستی ندارند و یا مطالعه کافی در مورد آن رشته خاص ندارند شاید به نوعی آنها که کارشناسی مدیریت بحران را می­خوانند چون در بیرون از مجموعه شهرداری رشته کارآمد و شناخته شده ای نیست ادامه تحصیل در این رشته را بیهوده می­دانند این در حالی است که این رشته برای خود شهرداری کارآمد است و برای شخص در مجموعه کاری در آینده برایش مفید خواهد بود. به نظر می رسد شهرداری باید این احساس نیاز را در کارمندان تقویت کند مثلاً در شرکت بیمه برای کارمندانی که در رشته مدیریت بیمه، درس بخوانند شرایط تشویقی خاص در نظر گرفته شده است. من اینطور فکر می­کنم ما که از بیرون آمده ایم و در مرکز تابعه شهرداری درس خوانده ایم نهایت استفاده را برده ایم با توجه به اینکه هم اساتید خیلی خیلی خوبی داشتند و هم امکانات خوب، ضمن اینکه بحث های خوب و کارآمدی هم در کلاس می­شد و همچنین آشنایی با دوستان خوبی که در مجموعه شهرداری کار می­ کردند، چرا خود دوستان در شهرداری از این امکانات استفاده نکنند، به نظر می­ رسد که خیلی حیف است. در واقع ادامه تحصیل برای کارمندان شهرداری که در مراکز تابعه شهرداری درس می­خوانند و در رشته های تحصیلی مرتبط با کارشان هم هست به نوعی بازگشت نیروی متخصص به خود شهرداری است. به افراد توصیه می­کنم که تنها امروز کاریشان را نبینند و آینده را هم ببینند که چقدر این ادامه تحصیل مرتبط برایشان مفید خواهد بود. این پیشرفت تحصیلی از چشم مدیران هرگز دور نخواهد ماند پس بهتر است که با رفتن به یک رشته تحصیلی دیگر زمان رسیدن به نتیجه دلخواه را عقب نیاندازند.


  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید